Zdanění investic

Taky máte souseda, který se během karantény začal zajímat o investice a Vám se teď chlubí se svým ziskem? Ví ale pan soused, jak je to se zdaněním jeho zisků? Češi začali během Covidu investovat, musí se tedy naučit zisky danit.

Každý, kdo má pár korun navíc, může dnes investovat a nemusí se dokonce ani zvedat z gauče. Máme mnoho aplikací na investice do cenných papírů, podílových fondů, kryptoměn, nemovitostí a dokonce i do obrázků opic. Ti šťastnější z nás vidí po pár měsících ve své aplikace zelenou šipku směřující nahoru, která symbolizuje zisk.

Pokud jsme nedočkaví, můžeme si zisk rovnou poslat zpět na svůj bankovní účet a začít si užívat. Je to ale opravdu tak? Právě při realizaci zisku začínáme řešit zdanění naší investice. Jak se investice daní?

Cenné papíry

Pokud investujeme do cenných papírů jako fyzická osoba, zahrneme příjmy z prodeje do paragrafu 10 v daňovém přiznání, pokud byly cenné papíry zahrnuty v obchodním majetku naší firmy, zahrneme je v daňovém přiznání do paragrafu 7.

Zisk (rozdíl výdajů, které jsme vynaložili na nákup CP a příjmů, které jsme obdrželi za prodej) poté daníme 15 % jako fyzická osoba a 19 % jako právnická osoba.

Příjmy z prodeje cenných papírů mohou být ale také osvobozeny a můžete si poté užít celý svůj zisk. Jaké jsou podmínky pro osvobození?

Pokud příjem z prodeje nepřesáhne částku 100 000 Kč nebo splní časový test – tedy pokud cenný papír držíme alespoň po dobu 3 let. Pokud jste cenný papír nakupovali pravidelně například po obdržení výplaty, jako to dělám já, každý Váš nákup spouští vlastní časový test.

Dividendy

Chcete se stát plátcem,

Možná jste koupili cenné papír za jiným účelem. Viděli jste, že Warren Buffet investuje do dividendových akcií a přijde Vám, že tato cesta je méně riziková, než hledat správný moment na prodej. Dnes je možné formou dluhopisu investovat například i do nemovitostí a to s nižší finanční náročností. Skrze crowdfunding můžete půjčit své prostředky developerské společnosti, která za peníze od Vás a tisíců dalších postaví nemovitost. Vám pak oplatí Vaši participaci na projektu vyplácením úroků, například i na měsíční bázi.

Příjem z držby cenných papírů nebo dluhopisů zahrneme poté do paragrafu 8 daňového přiznání.

Kryptoměny

Pokud Vás konzervativní investice do akcií neoslovily, je dost možné, že jste zkusili investici do kryptoměn. Můj favorit je bitcoin, jaký je Váš?

Příjmy z prodeje kryptoměn nebo derivátů poté spadají do paragrafu 10. Většina kryptoměnových burz Vám žádný daňový přehled na konci roku nezašle, je potřeba si tedy vést vlastní evidenci. V ČR používáme na ocenění metodu FIFO nebo metodu aritmetického průměru. Pokud budete kryptoměny prodávat a nakupovat každý den, tedy trading, bude Vaše tabulka obsáhlá a výpočet o to složitější. Já tedy holduji.

Zde už nelze uplatnit osvobození.