Co je Bitcoin?

Bitcoin je virtuální měna, která funguje na základě algoritmu a neřídí ji žádný stát. Zároveň nemá ani svého oficiálního známého vlastníka.

Kdo vynalezl Bitcoin?

Jediné známé jméno je Satoshi Nakamoto, pod tímto jménem se ale může schovávat i celá skupina tvůrců. Bitcoin využívají lidé po celém světe, a tak se postupně stává online globální měnou. Tato virtuální měna je v internetovém prostředí často akceptována.

Historie Bitcoinu

Bitcoin svou první fázi započal v roce 2011, kdy jeho cena vystoupala na 32 dolarů a následně spadla na pouhé 2 dolary. Následovala fáze v období roku 2013, kdy Bitcoin vyletěl na 270 dolarů a padl na částku 66 dolarů. Pokračovala fáze v roce 2014, kdy cena vzrostla na 1100 dolarů a padla na 160 dolarů kvůli vykradení burzy, na které se Bitcoin obchodoval. Ve fázi roku 2017 vyletěl na 20 000 dolarů a klesl na 3150 dolarů. Poslední známá fáze byla v roce 2021, kdy Bitcoin vystoupal na 65 000 dolarů a zřítil se na 30 000 dolarů. Velmi rychle se tato situace začala opakovat na podzim roku 2021, kdy vystoupala cena Bitcoinu na 69 000 dolarů a v současné době klesla hodnota na 19 000 dolarů.

Podle logaritmových předpokladů, které uvolňují počet Bitcoinů, bude poslední Bitcoin, nebo jeho poslední část dotěžena v roce 2140.

Bitcoin jako oficiální měna

V El Salvador z Bitcoinu udělali v rámci digitální transformace oficiální platidlo. Vlastně tím zařídili, že každý obchodník musí platbu Bitcoiny akceptovat. I v České republice se vláda snaží Bitcoin a ostatní virtuální měny zdanit.

Kryptoměny v účetnictví

Finanční správa na kryptoměny pohlíží jako na příjem, ale v účetnictví se na kryptoměny nahlíží jako na zboží. Kryptoměny jsou často brány jako investice, ale finanční správa stejný názor nesdílí, a tak není možno využít ani časového testu, který investice po třech letech držení nenutí danit zisk. Při oceňování kryptoměn se na ně nahlíží jako na zásoby, a tak se následně využívají i oceňovací metody pro zásoby. Do daňového přiznání fyzických osob se ale dává zisk, tedy rozdíl mezi příjmem a výdajem získaným v kryptoměnách. V daňovém přiznání fyzických osob následně tuto vypočítanou částku nalezneme v §10 Ostatní příjmy.