Zrušení registrace k DPH

Rozlišujeme dva druhy registrace k DPH – dobrovolnou a povinnou. Ať už jste se stali zpočátku plátci dobrovolně, nebo ze zákona, podmínky odregistrace jsou stejné pro obě varianty.

Dobrovolná odregistrace od DPH

Pokud máte v plánu se odregistrovat dobrovolně, musíte splnit podmínku nízkého obratu za posledních 12 měsíců. V současné době je to konkrétně méně, než 1 000 000Kč za posledních 12 měsíců. Zároveň musíte být plátci déle než jeden rok. Ve formuláři Žádost o zrušení registrace vz. 5 vyplníte identifikační údaje o Vás a Vašem finančním úřadu, následně zrušení registrace k plátci daně. Je nutné také vyplnit pole s důvodem. Nejčastějším důvodem může být právě nedostatečný obrat. Vyplníte také obrat za posledních 12 měsíců a za poslední 3 měsíce. Finanční úřad má po doručení 30 dnů na vyjádření.

Zrušení registrace k DPH finančním úřadem

Odregistrovat Vás může také finanční úřad ze svého rozhodnutí, a to v případě, že jste již rok nevydali žádnou fakturu, tzv. že podáváte nulové přiznání. V případě, že Vám do datové schránky dorazí Oznámení o zahájení řízení ke zrušení registrace k DPH, máte zhruba 15 dnů na vyjádření. Pokud se vyjádříte, a vystavíte fakturu, zrušení registrace neproběhne. Pokud již ale být plátci nechcete, a nebudete reagovat, dorazí Vám do datové schránky Rozhodnutí o zrušení registrace k DPH z moci úřední.

Je důležité také ale myslet na již uplatněné dph, které budete muset vracet. To se dá udělat v posledním daňovém přiznání.

Novinky v roce 2023

V současné době je pro zrušení registrace potřeba být plátce rok a mít obrat 1 000 000Kč. Od roku 2023 se plánují změny, které zatím ale nejsou schválené, a tak se některé informace mohou ještě změnit. Pokud překročíte obrat 1 000 000 Kč v listopadu, nebo prosinci tohoto roku, registrovat se nemusíte. Ti, co se registrují, budou mít v lednu 2023 5 dnů na odregistrování. Obrat pro překročení se od roku 2023 zvýší na 2 000 000Kč.