Plátcovství DPH

  • Plátcovství DPH

    Příspěvek od uživatele Lucie dne 5. 1. 2024 v 13:31

    Dobrý den, prosím o radu, firma, s.r.o., se zabývá prodejem nemovitostí. Každou nemovitost eviduje jako zboží na 132, veškeré spojené náklady (rekonstrukce, vybavení, právní služby, reklama, apod.) dává rovněž na 132. Kromě energií, ty účtuje přímo do nákladů na 502. Co mě však mate je plátcovství DPH – za rok 2022 měla firma obrat na účtu 604 přes 7 milionů Kč, v roce 2023 cca 4 mil. Kč. Nerozumím tomu, proč už není za rok 2022 plátcem DPH. Chápu, že prodej DM se do obratu pro DPH nepočítá, ale on nemovitosti eviduje a prodává jako zboží. Dále, je v pořádku ty energie účtovat přímo do nákladů firmy, neměly by být taky součástí majetku a dávat je na 132 jako ostatní náklady ke zboží? Děkuji

    Jana odpověděl/a před 1 měsíc, 2 týdny 2 Členové · 1 Odpovědět
  • 1 Odpovědět
  • blank

    Jana

    Člen
    13. 1. 2024 v 14:31

    Dobrý den, podle §4 odst.2 Do obratu se nezahrnuje úplata za dodání nebo poskytnutí dlouhodobého majetku, není-li toto uskutečněné plnění nedílnou součástí obvyklé ekonomické činnosti osoby povinné k dani.

    Takže pokud je to jejich ekonomická činnost , tak se do obratu zahrnuje

    <font color=”#000000″ face=”Arial, Verdana, Tahoma, sans-serif”>ALE</font>

    <font color=”#000000″ face=”Arial, Verdana, Tahoma, sans-serif”>pak záleží , jestli ten prodej je osvobozené plnění bez nároku na odpočet podle §56 – dodání po 5 letech od kolaudace nebo rekolaudace</font>

    <font color=”#000000″ face=”Arial, Verdana, Tahoma, sans-serif”>pak i když se do obratu zahrnuje a nemají jiné zdanitelné plnění, tak se podle §6 odst.1 (…..</font>s výjimkou osoby, která uskutečňuje pouze plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně.)

Log in to reply.

blank